Demographics & Student Assignments
Phone 754.321.2480 * Fax 754.321.2489

Loading
 

School Board Member Districts

Map of Schools by School Board Member Districts (pdf)

Map of Single School Board Member Districts with Municipalities (pdf)

Online tool to find your School Board Member District
(This application supports Microsoft Internet Explorer 9.0+, Google Chrome 21+, Mozilla Firefox 14+ and Apple Safari 5+)

School Board Redistricting Process

diversity

Countywide
At-Large,
Seat 9
Robin Bartleman
Robin Bartleman
Countywide
At-Large,
Seat 8
Donna P. Korn
Donna P. Korn

District 1

Ann Murray
Ann Murray

District 2


Patricia Good

District 3


Heather Brinkworth

Chair
District 4
Abby M. Freedman
Abby M. Freedman

District 5

Dr. Rosalind Osgood
Dr. Rosalind Osgood

District 6


Laurie Rich
Levinson

Vice Chair
District 7
Nora Rupert

COMBINATION SCHOOLS

DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
Beachside Montessori Village
Gulfstream Academy of Hallandale
Perry, A. C., PK-8
 
 
Coral Springs
PK-8
North Lauderdale
PK-8
Dillard 6-12
Lauderhill 6-12
 

ELEMENTARY SCHOOLS

DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
Bethune
Boulevard Heights
Colbert
Collins
Dania
Driftwood
Hollywood Central
Hollywood Hills
Hollywood Park
Lake Forest
Miramar
Oakridge
Orange Brook
Pasadena Lakes
Pembroke Pines
Sheridan Hills
Sheridan Park
Stirling
Watkins
West Hollywood
Chapel Trail
Coconut Palm
Coral Cove
Dolphin Bay
Fairway
Hawkes Bluff
Lakeside
Palm Cove
Panther Run
Pembroke Lakes
Pines Lakes
Sea Castle
Silver Lakes
Silver Palms
Silver Shores
Sunset Lakes
Sunshine
Bayview
Bennett
Croissant Park
Cypress
Floranada
Foster, Stephen
Harbordale
Lloyd Estates
McNab
Meadowbrook
North Andrews Gardens
North Side
Oakland Park
Riverland
Westwood Heights
Wilton Manors
Young, Virginia S.
Broadview
Challenger
Coral Park
Country Hills
Eagle Ridge
Forest Hills
Heron Heights
Hunt, James
Maplewood
Morrow
Park Springs
Park Trails
Parkside
Pinewood
Ramblewood
Riverglades
Riverside
Tamarac
Westchester
Banyan
Broward Estates
Castle Hill
Dillard
Discovery
Endeavour Primary Learning Center
Horizon
King, Martin L.
Larkdale
Lauderdale Manors
Lauderhill Paul T.
Marshall, Thurgood
Mirror Lake
North Fork
Oriole
Park Lakes
Peters
Plantation
Rock Island
Royal Palm
Sunland Park
Village
Walker
Welleby
Central Park
Cooper City
Country Isles
Davie
Eagle Point
Embassy Creek
Everglades
Flamingo
Fox Trail
Gator Run
Griffin
Indian Trace
Manatee Bay
Nob Hill
Nova Blanche Forman
Nova Eisenhower
Plantation Park
Sandpiper
Sawgrass
Silver Ridge
Tropical
Atlantic West
Broward Virtual Education
Coconut Creek
Cresthaven
Deerfield Beach
Deerfield Park
Drew, Charles
Liberty
Margate
Markham, C. Robert
Norcrest
Palmview
Park Ridge
Pompano Beach
Quiet Waters
Sanders Park
Tedder
Tradewinds
Winston Park

MIDDLE SCHOOLS

DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
Apollo
Attucks
Driftwood
McNicol
Olsen
Glades
New Renaissance
Pines
Silver Trail
Young, Walter C.
New River
Rickards, James
Sunrise
Forest Glen
Millennium
Ramblewood
Sawgrass Springs
Silver Lakes
Westglades
Ashe, Arthur
Bair
Dandy, William
Lauderdale Lakes
Parkway
Plantation
Westpine
Falcon Cove
Indian Ridge
Nova
Pioneer
Seminole
Tequesta Trace
Broward Virtual Education
Crystal Lake
Deerfield Beach
Lyons Creek
Margate
Pompano Beach

HIGH SCHOOLS

DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
Hallandale
Hollywood Hills
McArthur
South Broward
Everglades
Flanagan
Miramar
West Broward
Fort Lauderdale
Northeast
Sheridan Technical High School
Stranahan
Coral Glades
Coral Springs
Stoneman Douglas
Taravella, J.P
Anderson, Boyd
Piper
Plantation
College Academy @ BCC
Cooper City
Cypress Bay
McFatter Technical College and Technical High School
Nova
South Plantation
Western
Atlantic Technical College and Technical High School
Broward Virtual Education
Coconut Creek
Deerfield Beach
Ely, Blanche
Monarch
Pompano Beach

CENTERS/COLLEGES

DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
Broward Youth Treatment Center
Lanier-James Education Center
The Quest Center
Hallandale Adult
Sheridan Technical College
Broward Girls Academy
Whispering Pines


Seagull School
Pine Ridge Ed.
Whiddon Rogers Ed.:
AMIKids Greater Ft. Lauderdale
Broward Detention Center 
Thompson Academy
PACE Center for Girls
 
Wingate Oaks
McFatter Technical College and Technical High School
Atlantic Technical College and Technical High School
Bright Horizons
Charles Drew Family Resource Center
Cross Creek
Cypress Run Ed.
Dave Thomas Ed. Center

CHARTERS

Charter schools School Board member district based upon addresses provided by District’s Charter School office.

DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3 DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6 DISTRICT 7
Alpha International Academy
Avant Garde Academy
Avant Garde K-8 Broward
Ben Gamla Charter
Ben Gamla Charter High School
Ben Gamla Charter North Broward
Ben Gamla Charter High
Ben Gamla Preparatory Charter School
Bridge Prep Academy of Hollywood Hills
Championship Academy of Distinction at Hollywood
Championship Academy of Distinction Middle School
Championship Academy of Distinction High School
Hollywood Academy of Arts & Science
Hollywood Academy of Arts & Science Middle
International School of Broward
New Life Charter Academy
Paragon Academy of Technology
Somerset Academy Hollywood
Somerset East Preparatory Academy
South Broward Montessori Charter School
Sunshine Elementary
Atlantic Montessori Charter School
City of Pembroke Pines Elementary - Central
City of Pembroke Pines Elementary - East
City of Pembroke Pines Elementary - West
City of Pembroke Pines High
City of Pembroke Pines Middle - Central
City of Pembroke Pines Middle - West
Dolphin Park High
Franklin Academy - Pembroke Pines
Franklin Academy - Pembroke Pines High School
Franklin Academy E
Franklin Academy F
Greentree Preparatory Charter School
Kidz Choice Charter
Renaissance Charter Middle School at Pines
Renaissance Charter School at Pines
Somerset Academy Charter High School Miramar Campus
Somerset Academy Elementary
Somerset Academy High
Somerset Academy Hollywood Middle School
Somerset Academy Middle
Somerset Academy Miramar
Somerset Academy Miramar Middle
Somerset Conservatory
Somerset Miramar South
Somerset Neighborhood
Somerset Preparatory Charter Middle
Academic Solutions Academy - A
Charter School of Excellence
Charter School of Excellence @ Fort Lauderdale 2
Charter School of Excellence @ Riverland
Charter School of Excellence @ Riverland 2
Sunrise High School
Melrose High
Somerset Village Academy
Somerset Village Academy Middle
Broward Math and Science Schools
Charter School of Excellence @ Tamarac 1
Charter School of Excellence @ Tamarac 2
Coral Springs Charter School
Eagles' Nest Middle
Everest Charter School
Excelsior Charter of Broward
Imagine Charter School at Broward
Imagine Elementary School at North Lauderdale
North Broward Academy of Excellence Elementary
North Broward Academy of Excellence Middle
Panacea Prep Charter School
Pivot Charter School
Renaissance Charter School at University
Renaissance Charter School of Coral Springs
RISE Academy School of Science and Technology
Somerset Preparatory Academy Charter at North Lauderdale
Somerset Preparatory Charter High at North Lauderdale
Academic Solutions High School
Ben Gamla Charter South Broward
Central Charter School
Eagles' Nest Charter Academy
Lauderhill High
North University High
Paramount Charter School
Renaissance Charter School of Plantation
SunEd High School
Atlantic Montessori Charter School West Campus
Championship Academy of Distinction at Davie
Charter School of Excellence @ Davie
Charter School of Excellence @ Davie 2
Franklin Academy - Sunrise
Imagine Charter School at Weston
Imagine Schools - Plantation Campus
Renaissance Charter School at Cooper City
Somerset Academy Davie
Ascend Career Academy
Flagler High
Innovation Charter School
Andrews High School
Somerset Academy Pompano
Somerset Academy Key Middle School
Somerset Key High Charter School
Somerset Pines Academy
SunEd High of North Broward
West Broward Academy

The School Board of Broward County, Florida, prohibits any policy or procedure which results in discrimination on the basis of age, color, disability, gender identity, gender expression, national origin, marital status, race, religion, sex or sexual orientation. Individuals who wish to file a discrimination and/or harassment complaint may call the Executive Director, Benefits & EEO Compliance at 754-321-2150 or Teletype Machine (TTY) 754-321-2158. Individuals with disabilities requesting accommodations under the Americans with Disabilities Act Amendments Act of 2008, (ADAAA) may call Equal Educational Opportunities (EEO) at 754-321-2150 or Teletype Machine (TTY) 754-321-2158.

Bookmark and Share

Last updated: 03/01/17 13:31:26

1 2 4 6 3 7